برگزاری جلسه ارایه و هم‌اندیشی درباره‌ی تحولات بازار مسکن کشور

تاریخ انتشار - ۱۸ اسفند ۹۹

 

به همت شرکت تأمین سرمایه‌ی بانک مسکن و با همکاری بانک مسکن، جلسه‌ی ارایه و هم‌اندیشی درباره‌ی تحولات بازار مسکن با حضور جمعی از صاحب‌نظران شرکت‌های زیرمجموعه‌ی بانک مسکن در یازدهم اسفندماه به‌صورت مجازی برگزار شد. در ابتدای نشست مدیر عامل تأمین سرمایه بانک مسکن بر اهمیت هم‌اندیشی درخصوص تحولات بازار مسکن تاکید کرد. براساس اعلام آقای دکتر اسدی این برنامه، نخستین جلسه از سری نشست‌هایی است که این شرکت قصد دارد به‌طور منظم در حوزه‌های مختلف مرتبط با موضوع فعالیت بانک مسکن و شرکت‌های زیرمجموعه با همراهی ایشان برگزار کند.

 

در ادامه‌ی نشست دکتر زاوه، مدیر بخش تحقیق و توسعه‌ی تأمین سرمایه‌ی بانک مسکن آمارهای کلیدی و مهم‌ترین روندهای اخیر بازار مسکن  کشور را ارایه کرد و جای‌گاه این بخش را در تولید، اشتغال و هزینه‌ی خانوار مورد بررسی قرار داد. در ادامه آمار تحولات سکونتی و جمعیتی هم‌چون افزایش موجودی مسکن و تعداد خانوارها، کاهش بعد خانوار و بهبود نسبت تراکم در خانوار مورد توجه قرار گرفت. بر این اساس نیاز به واحدهای کوچک‌تر و متناسب با تحولات جمعیتی مورد تاکید قرار گرفت، در حالی‌که براساس آمار روند جاری در بازار، ساخت واحدهای بزرگ‌تر و افزایش زیربنا است که با وضعیت  معیشتی خانوارها و تحولات جمعیتی برشمرده‌شده سازگاری ندارد. سپس براساس موارد ارایه‌شده محتمل‌ترین سناریوهای چشم‌انداز بازار مسکن به بحث گذاشته شد. در خصوص تحولات بهای نهاده‌های تولید مسکن و بازارهای موازی نیز مطالبی توسط آقای دکتر باقری، عضو هیات مدیره کارگزاری بانک مسکن ارایه شد.

در بخش دیگر سمینار، آقای دکتر محسنی، سرپرست حسابرسی داخلی شرکت تأمین سرمایه بانک مسکن، به تحلیل صنعت انبوه‌سازی در بازار سرمایه پرداخت. در ابتدا با توضیح درخصوص میزان سهم از بازار، سهام شناور و بازدهی کلیه شرکت‌های انبوه‌سازی در قیاس با سایر صنایع و شرکت‌ها و مقایسه با بازار سایر کشورها، به تحلیل جایگاه سیستماتیک این شرکتها در بازار سرمایه مورد برسری قرار گرفت و سپس درخصوص نسبت قیمت به سود شرکت‌ها در قیاس با متوسط صنعت و شرکت‌های هم‌گروه در بازار بورس و فرابورس نکاتی مطرح شد. ارایه تحلیل تکنیکال شرکت‌های انبوه‌سازی و تعیین ابعاد موثر آتی بر قیمت سهام شرکتهای ساختمانی از جمله دیگر مباحث مطرح شده در این سمینار بود.

وی با توضیح مقایسه‌ای به عارضه‌یابی ابعاد کلان حاکم بر صنعت و ابعاد عملیاتی حاکم بر سهام شرکت‌های ساختمانی در بازار سرمایه ایران پرداخت و برای جمع بندی، توصیه‌های سیاستی و اجرایی متمرکز بر کارکردهای شرکت تأمین سرمایه بانک مسکن برای شرکت‌های ساختمانی ارایه داد.