توسعه تأمین مالی، صندوق‌ سرمایه گذاری و صندوق های زمین و ساختمان از برنامه‌های شرکت است

تاریخ انتشار - ۱۰ آذر ۹۸


به گزارش خبرنگار هیبنا، دکتر سید محسن فاضلیان مدیرعامل شرکت تأمین سرمایه بانک مسکن این مطلب را در حاشیه افتتاح ششمین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک، بیمه و خصوصی‌سازی و یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی فرصت‌های سرمایه‌گذاری توسعه کمی و کیفی خدمات مالی در بازار سرمایه عنوان کرد.

مدیرعامل شرکت تأمین سرمایه بانک مسکن با اشاره به انتظارات بالای فعالان بازار سرمایه از شرکت‌های تأمین سرمایه گفت: توسعه کمی و کیفی خدمات مالی و سرمایه‌گذاری جزو لاینفک شعار محوری در شرکت تأمین سرمایه بانک مسکن است.

فاضلیان با اشاره به اینکه شرکت‌های تأمین سرمایه بازوی تخصصی بانک در ارایه خدمات بانکداری سرمایه‌گذاری هستند، گفت: طی پنج سال گذشته که از تأسیس و تولد شرکت تأمین سرمایه می‌گذرد توانستیم پاسخگوی بخشی از تقاضای ذی‌نفعان بانک باشیم که عمده آن‌ها شرکت‌های وابسته به وزارت راه و شهرسازی هستند.

 

 

  

وی با اشاره به اینکه شرکت تأمین سرمایه بانک مسکن طبق اساسنامه این شرکت در سه حوزه تأمین مالی، مدیریت دارایی و خدمات مالی فعالیت می‌کند، افزود: در حوزه تأمین مالی این شرکت علاوه بر بخش مسکن و مستغلات در حوزه حمل‌ونقل (زمین، هوا و دریا) و حوزه زیرساخت و توسعه زیرساخت‌های شهری (ریلی، جاده‌ای و خدمات عمومی) به جامعه خدمات ویژه‌ای ارایه می‌کند.

ایشان با بیان اینکه همه متقاضیان تأمین منابع مالی باید به بازار پول و سرمایه مراجعه کنند، تأکید کرد: تأمین مالی مشتریان از طریق بازار سرمایه توسط شرکت تأمین سرمایه بانک مسکن پیگیری می‌شود و نمونه آن اتفاقی است که به‌تازگی در بورس کیش با هدف تأمین منابع مالی موردنیاز در تکمیل پایانه جدید فرودگاه کیش اتفاق افتاد.

به گفته وی، این اقدام از طریق ابزارهای سرمایه‌ای با انتشار و فروش اوراق صکوک اجاره و به میزان 3 هزار میلیارد ریال تأمین سرمایه بانک مسکن صورت گرفت.

مدیریت دارایی از دیگر رویکردهای شرکت تأمین سرمایه بانک مسکن است که فاضلیان به آن اشاره کرد و افزود: شرکت تأمین سرمایه با توانمندی ویژه‌ای که در بازار سرمایه دارد می‌تواند منابع مالی خرد و متوسط مشتریان را که به دنبال یافتن مسیری مشخص و قابل اعتماد با گزارش‌دهی پیوسته هستند جذب کرده و در قالب سبد سرمایه‌گذاری یا صندوق در انواع مختلف ساماندهی و مدیریت کند.

وی با اشاره به افزایش سقف انتظاری صندوق مشترک سرمایه شرکت تأمین سرمایه بانک مسکن از 4 هزار میلیارد ریال تا 20 هزار میلیارد در آینده نزدیک، افزود: این افزایش سرمایه فرصتی است تا مشتریان در صندوق مشترک تأمین سرمایه این بانک سرمایه‌گذاری کنند.

 

 

    فاضلیان ادامه داد: تمامی شرکت‌ها برای شروع پروژه‌های خود نیاز به امکان‌سنجی و راستی‌آزمایی در پروژه‌ها، تجزیه‌وتحلیل اقتصادی و مالی و سایر خدمات دارند که در تمامی این موارد بخشی از اعتبارسنجی توسط شرکت تأمین سرمایه بانک مسکن می‌تواند صورت پذیرد، بنابراین می‌توان گفت که شرکت تأمین سرمایه بازوی بانک در ارایه خدمات بانکداری است.

وی حضور در نمایشگاه کیش اینوکس را فرصتی مناسب برای تعامل بخش‌های مختلف بازار سرمایه به یکدیگر و مشتریان عنوان کرد و افزود: با توجه به اصولی که در شرکت تأمین سرمایه بانک مسکن ترسیم شده است حضور در نمایشگاه‌ها در قالب مشخصی صورت می‌گیرد و این شرکت در تمام نمایشگاه‌ها حاضر نمی‌شود.

فاضلیان تأکید کرد: نمایشگاه کیش اینوکس مجمعی از تمامی ذی‌نفعان مالی و مشارکت‌کنندگان بازار سرمایه اعم از بیمه‌ها، کارگزاری‌ها، فعالان عرصه‌های مختلف اقتصاد و سرمایه‌گذاری و بانکداری است که در کنار آن می‌توان با مشتریان حوزه‌های بانک و سرمایه نیز در تعامل مستقیم قرار گرفت.

مدیرعامل شرکت تأمین سرمایه بانک افزود: حضور در این نمایشگاه فرصتی برای یک تعامل سازنده، شناخت متقابل و یک ارتباط مؤثر دو یا چند سویه بین ذی‌نفعان بازار و اقتصاد مالی کشور است.

به گفته وی در شرکت تأمین سرمایه بانک مسکن، چه‌بسا کسانی هستند که منابع مالی دارند اما راهکار استفاده صحیح از آن را نمی‌دانند و کسانی نیز هستند که متقاضی مصرف منابع مالی هستند و نمی‌توانند تصمیم بگیرند که به کجا مراجعه کنند و این نمایشگاه فرصت این آشنایی و تعامل را به خوبی ایجاد می‌کند.

فاضلیان با بیان اینکه برای سومین بار است که شرکت تأمین سرمایه بانک مسکن در کیش اینوکس حضور یافته، رویداد انتشار و فروش اوراق صکوک برای تأمین منابع مالی مورد نیاز تکمیل ترمینال جدید فرودگاه کیش توسط سازمان منطقه آزاد کیش با حمایت بانک مسکن را از برکات حضور در نمایشگاه کیش اینوکس برشمرد.

وی افزود: بی‌تردید حضور در نمایشگاه کیش اینوکس تأثیر مثبتی در این رویکرد داشته و تأمین منابع مالی مورد نیاز این سرمایه‌گذاری نیز با بهره‌برداری از آن در آینده به خوبی مشخص شده و نقش شرکت تأمین سرمایه در آن مشهود خواهد بود.

 

  مدیرعامل شرکت تأمین سرمایه بانک مسکن، برنامه‌ریزی برای دست‌یابی به آینده‌ای روشن را از راهبردهای اساسی هر شرکت برشمرد و افزود: اگر به پنج سال گذشته نگاهی بیاندازیم با در نظر گرفتن شاخص‌های کلیدی و عملکردی در بحث دارایی‌های تحت مدیریت، حجم دارایی‌ها و سودآوری را که به‌عنوان مهم‌ترین مؤلفه برای سهامداران مطرح است می‌توان مشاهده کرد که در همه موارد شاخص‌های رشد شرکت به خوبی نمایان است.

وی با اشاره به انتظار سهام‌داران، بانک مسکن و جامعه از شرکت تأمین سرمایه بانک مسکن ادامه داد: با وجود تقاضاهای بسیارزیاد در بخش مسکن و توسعه زیرساخت‌ها ما هنوز در مقدمه راه هستیم بنابراین توسعه کمی و کیفی حجم خدمات مالی به‌ویژه تأمین مالی در شرکت تأمین سرمایه جزو لاینفک شعار محوری همه کارکنان و دوستان در شرکت تأمین سرمایه است.مدیرعامل شرکت تأمین سرمایه بانک به برنامه‌های آتی برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان اشاره کرد و گفت: مبحث رشد و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان در چارچوب اقتصاد مقاومتی و منویات مقام معظم رهبری به صراحت تأکید شده است.

وی افزود: تمامی بخش‌ها مأموریت دارند تا حمایت از طرح‌های فناورانه و ایده‌های نو و خلاق را در دستور کار خود قرار دهند که در این زمینه بازار سرمایه به‌عنوان کلیدی‌ترین بخش حمایت مالی است.

وی با اشاره به تأسیس صندوق‌های حمایت از شرکت‌های ایده‌پرداز و دانش‌بنیان افزود: در حال تعامل با بانک مرکزی هستیم تا بتوانیم مجوز لازم برای پذیره‌نویسی آن را دریافت کنیم که در صورت پذیرش ریسک توسط بانک مرکزی در این بخش، نخستین صندوق حمایت از شرکت‌های خلاق و ایده‌پرداز، استارت‌آپ‌های مرتبط با حوزه مسکن، مستغلات و راه و شهرسازی با عدد 500 میلیارد ریال  انجام خواهد شد.

فاضلیان تأکید کرد: درگاهی که بتواند سه عنصر قیمت پایین، کیفیت و سرعت بالا را کنار هم جمع کند حتماً مورد حمایت دو رکن حمایت‌کننده یعنی صندوق (وی سی) تأمین سرمایه و مرکز کارآفرینی بانک سرمایه خواهد بود تا این مجموعه نیز وظیفه راهبردی خود را به خوبی ایفا کند.